Home / Featured Story / All-SCA Teams Announced For Football, Softball, Volleyball
SOFTBALL – Ava players receiving all-conference recognition in softball included, from left: Kiaunna Snow, 2nd team infield; Macey Phillips, honorable mention infield/utility; Ashton Bewley, 1st team infield; and Maci Jones, 2nd team pitcher.

All-SCA Teams Announced For Football, Softball, Volleyball

All-conference teams were announced last week for football, softball and volleyball in the South Central Association.

Some 18 different players from Ava are represented on the all-conference teams including three first team, six second team, and 10 honorable mention.

FOOTBALL – All-SCA selections in football from Ava include, from left, front row: Ivac Chittendon, honorable mention offensive line; Justus Wilson, HM defensive line; Caleb Johnson, 2nd team defensive back and HM quarterback; and Eli Maggard, HM defensive line. Back row: Jeff Hull, HM offensive line; Brandon Johnson, 2nd team offensive line; Quincey McDonald, 2nd team linebacker; Bailey Bewley, 2nd team defensive line; Colton Skyles, 1st team offensive line; Stephen Copeland, HM running back; Kelly McDonald, 1st team linebacker; and Michael Lane, HM receiver.

FOOTBALL – All-SCA selections in football from Ava include, from left, front row: Ivac Chittendon, honorable mention offensive line; Justus Wilson, HM defensive line; Caleb Johnson, 2nd team defensive back and HM quarterback; and Eli Maggard, HM defensive line. Back row: Jeff Hull, HM offensive line; Brandon Johnson, 2nd team offensive line; Quincey McDonald, 2nd team linebacker; Bailey Bewley, 2nd team defensive line; Colton Skyles, 1st team offensive line; Stephen Copeland, HM running back; Kelly McDonald, 1st team linebacker; and Michael Lane, HM receiver.

All-SCA Football

Coach of the Year-Darin Acklin, Liberty; Back of the Year – Josh Pruett, Liberty; Lineman of the Year – Latham Melton-Farmer, Mtn. Grove.

1st Team – Offense

Offensive linemen: Colton Skyles, Ava, Sr.; Chase Smith, Liberty, Jr. (unanimous); Caleb Clark, Liberty, Jr.; Steele Buttram, Mtn. Grove, Sr.; Eli Russell, Thayer, Sr.

Running backs: Marcos Rodriguez, Liberty, Sr.; Trystan Short, Mtn. Grove, Sr. (unanimous).

Receivers: Brenton Bush, Liberty, Sr. (unanimous); J.J. McGowan, Salem, Sr.

Tight ends: Andy Amos, Mtn. Grove, Sr.

Quarterback: Josh Pruett, Liberty, Sr. (unanimous).

Place kicker: Josh Pruett, Liberty, Sr. (unanimous).

1st Team – Defense

Defensive linemen: Kole Orchard, Liberty, Jr. (unanimous); Latham Melton-Farmer, Mtn. Grove, Sr. (unanimous); Jordan Gower, Thayer, Sr. (unanimous); Bob Shanks, Willow Springs, Sr.

Linebackers: Kelly McDonald, Ava, Sr. (unanimous); Chance Barbe, Mtn. Grove, Jr. (unanimous); Trevor Thompson, Mtn. Grove, Soph.; Matt Garrison, Willow Springs, Sr. (unanimous).

Defensive backs: Carter Otwell, Mtn. Grove, Jr. (unanimous); Eli Floyd, Salem, Sr.; Dakota McDaniel, Willow Springs, (unanimous).

Punter: Bryce Duddridge, Willow Springs, Jr.

2nd Team – Offense

Offensive Linemen: Brandon Johnson, Ava, Sr.; Dalton James, Houston, Jr.; Austin Williams, Mtn. Grove, Sr.; Trenton Thompson, Mtn. Grove, Sr.; Evan Howard, Salem, Jr.

Running backs: Chance Hunter, Houston, Sr.; Garrett Young, Thayer, Jr.

Receivers: Austin Bowers, Thayer, Jr.; Patrick Lane, Mtn. Grove, Jr.

Tight ends: Andrew Holden, Liberty, Soph.; Danny Gorham, Thayer, Sr.

Quarterback: Zak Eplin, Salem, Sr.

2nd Team – Defense

Defensive linemen: Bailey Bewley, Ava, Jr.; Brodyn Kenaga, Liberty, Soph.; Jon Arzt, Salem, Sr.; Remington Childers, Thayer, Jr.

Linebackers: Quincey McDonald, Ava, Jr.; Connor Clifton, Houston, Sr.; Dustin Jarboe, Mtn. Grove, Sr.; Taylor Shipp, Salem, Jr.

Defensive backs: Caleb Johnson, Ava, Soph.; Will Gourley, Mtn. Grove, Jr.; Ben Wake, Willow Springs, Sr.

Honorable Mention

Offensive linemen: Dawson Russell, Thayer, Jr.; Josh Reese, Cabool, Jr.; Jeff Hull, Ava, Sr.; Zeke Webb, Willow Springs, Jr.; Adam Shaw, Liberty, Sr.; Ivac Chittendon, Ava, Soph.

Running backs: Dalton Rader, Willow Springs, Sr.; Stephen Copeland, Ava, Soph.; Caleb Manning, Cabool, Sr.; Trey Talber, Willow Springs, Soph.; Xavier Elwood, Salem, Sr.; Kenton Coonts, Cabool, Jr.

Receivers: Michael Lane, Ava, Soph.; Clay Williams, Thayer, Sr.

Tight ends: Gavin Veach, Mtn. Grove, Jr.; Michael Clayton, Houston, Jr.

Quarterback: Caleb Johnson, Ava, Soph.

Defensive linemen: Jett Crawford, Cabool, Jr.; T.J. Drone, Mtn. Grove, Soph.; Sam Chaney, Willow Springs, Jr.; Max Rudolph, Liberty, Sr.; J.D. Bowling, Salem, Jr.; Eli Maggard, Ava, Sr.; Justus Wilson, Ava, Sr.

Linebackers: Zach Taylor, Cabool, Sr.; Caleb Manning, Cabool, Sr.; Ayden Stone, Thayer, Soph.; Grady Cramer, Mtn. Grove, Jr.; Josh Hurst, Houston, Jr.

Defensive backs: Logan Miller, Cabool, Sr.; Jett Haven, Thayer, Jr.; Zyman Langley, Thayer, Sr.; Zach Hoots, Cabool, Sr.

SOFTBALL – Ava players receiving all-conference recognition in softball included, from left: Kiaunna Snow, 2nd team infield; Macey Phillips, honorable mention infield/utility; Ashton Bewley, 1st team infield; and Maci Jones, 2nd team pitcher.

SOFTBALL – Ava players receiving all-conference recognition in softball included, from left: Kiaunna Snow, 2nd team infield; Macey Phillips, honorable mention infield/utility; Ashton Bewley, 1st team infield; and Maci Jones, 2nd team pitcher.

All-SCA Softball

Coach of the Year: Tracey Cottengim, Willow Springs; Don Smith, Salem.

Player of the Year: Sydney Miller, Willow Springs; Kari Hatridge, Salem.

1st Team

Pitchers: Kari Hatridge, Salem, Sr.; Sydney Miller, Willow Springs, Soph.

Infielders: Ashton Bewley, Ava, Soph.; Taylor Chipps, Houston, Jr.; Camryn Pryor, Salem, Sr.; Payton Curley, Salem, Sr.; Kirstien Loman, Willow Springs, Sr.

Outfielders: Tori McCloud, Houston, Sr.; Shelby Carr, Salem, Sr.; Krysta Radar, Willow Springs, Soph.; Kirsten Strebe, Salem, Sr.

Catcher: Stephanie Crewse, Houston, Sr.

Utility/DP: Bekah Kirker, Salem, Jr.

2nd Team

Pitcher: Maci Jones, Ava, Sr.; Emily Roberts, Houston, Soph.

Infielders: Kiaunna Snow, Ava, Soph.; Emily Fair, Willow Springs, Soph.; Kaitlyn Root, Houston, Jr.; Devin Perkins, Willow Springs, Sr.

Outfielders: Madison Lawson, Houston, Jr.; Lexie Woolman, Salem, Soph.; IsaBella Melvin, Willow Springs, Soph.

Catcher: Trista Heavin, Salem, Jr.

Honorable Mention

Carly Crawford, Houston, Jr., infield; Macey Phillips, Ava, Soph., utility/infield; Jasmine Wood, Willow Springs, Sr., infield/utility; Cassidy Smith, Liberty, Sr., catcher.

VOLLEYBALL – Receiving all-SCA honorable mention in volleyball this year were seniors Shelby Bushong (left) and Cera Longino.

VOLLEYBALL – Receiving all-SCA honorable mention in volleyball this year were seniors Shelby Bushong (left) and Cera Longino.

All-SCA Volleyball

Coach of the Year: Shari Tune, Liberty; Player of the Year: Brenley Stearns, Liberty.

1st Team

Brenley Stearns, Liberty; Brook Conway, Liberty; Piper Francis, Liberty; Jaydra Johnson, Cabool; Kasey Watson, Mtn. Grove; Grace Bailey, Willow Springs. Libero: Emma Loughridge, Mtn. Grove.

2nd Team

Joelle Atkins, Cabool; Alyssa Hayes, Houston; Ally Smith, Liberty; Makayla Elliott, Liberty; Rachel Loughridge, Mtn. Grove; Kinley Collins, Mtn. Grove; Cassidy Crewse, Willow Springs. Libero: Alyssa Matherly, Liberty.

Honorable Mention

Emily Norris, Mtn. Grove; Kameron Woody, Willow Springs; Marley Gourly, Mtn. Grove; Faith Roberts, Salem; Kaitlyn Perkins, Willow Springs; Tori Terrill, Liberty; Kaitlen Beller, Cabool; Grace Shockley, Cabool; Emily Shea, Houston; Sevanna Rowland, Houston; Shelby Bushong, Ava, Sr.; Cera Longino, Ava, Sr.

About News Server