Ava 7th, 8th Grade Boys Open 2015 Track Season

Here is the sports report for the beginning of the Ava Middle School Track Season:
The Ava Middle School track squads opened the 2015 track season by participating in a meet at West Plains on Tuesday, April 7. Teams other than the host school that participated were the Mountain Home, Ark., 7th grade and the K-8 schools that send students to West Plains High Schools. The meet was an individual open meet and team scores were not kept. Ava athletes who placed in the top five places in an event are listed below.
7th Grade Boys
100 Meter Hurdles:  Josh Bray, 2nd; Julius Griego, 4th
100 Meter Dash:  Josh Bray, 1st (13.33).
4×100 Meter Relay:  2nd (Blake King, Jacob Gillies, Nate Swofford, Kayden Myers).
400 Meter Dash:  James Smith, 4th.
200 Meter Dash:  Julius Griego, 5th.
Long Jump:  Julius Griego, 3rd.
Pole Vault:  Josh Bray, Tie 4th.
8th Grade Boys
100 Meter Hurdles:  Caleb Johnson, 1st (16.61).
100 Meter Dash:  Stephen Copeland, 1st (12.27).
1600 Meter Run:  Jacob Key, 3rd.
4×100 Meter Relay:  3rd (Dustin Kilgore, Dodge Stout, Jacob Key, Iveck Chittenden).
400 Meter Dash:  Dustin Kilgore, 3rd.
800 Meter Run:  Cylas Puchta, 5th.
200 Meter Dash:  Stephen Copeland, 1st (25.29).
High Jump:  Caleb Johnson, T-2nd; Stephen Copeland, T-5th.
Long Jump:  Caleb Johnson, 1st (16′ 7″); Dustin Kilgore, 4th.
Shot Put:  Iveck Chittenden, 2nd
Triple Jump:  Caleb Johnson, 1st (36′ 3″).
Pole Vault:  Jacob Key, 1st (7′ 0″).
Ava Middle School hosted a meet involving six teams on Thursday, April 9. Ava athletes who earned points for their team by placing in the top six places are listed below:
7th Grade Boys
100 Meter Hurdles:  Josh Bray, 1st (18.01); Julius Griego, 2nd; Jacob Gillies, 4th.
100 Meter Dash:  Josh Bray, 2nd; Julius Griego, 3rd.
4×200 Meter Relay:  1st (Steven Boatman, Kayden Myers, James Smith, Jacob Gillies) 2:04.91.
4×100 Meter Relay:  2nd (Blake King, Jacob Gillies, Nate Swofford, Kayden Myers).
400 Meter Dash:  James Smith, 1st (1:08.03); Steven Boatman, 5th; Owen Herrell, 6th.
800 Meter Run:  Logan David, 4th.
200 Meter Dash:  Julius Griego, 1st (28.83); James Smith, 4th.
High Jump:  Josh Bray, 2nd; Kayden Myers, 3rd; Blake King, 5th.
Long Jump:  Julius Griego, 1st (14′ 8″); Jacob Gillies, 5th.
Shot Put:  Kayden Myers, 1st (31′ 8″); Drake Rollins, 6th.
Discus Throw:  Nate Swofford, 3rd.
Triple Jump:  Blake King, 2nd.
Pole Vault:  Josh Bray, 1st (7′ 0″); Blake King, 2nd; Nate Swofford, 3rd.
Team Results:  Ava 162, Cabool 95, Chadwick 49, Strafford 44, Hartville 24, Gainesville 12.
8th Grade Boys
100 Meter Hurdles:  Caleb Johnson, 1st (16.49).
100 Meter Dash:  Stephen Copeland, 1st (11.78) (New Ava 8th grade school record, breaking previous mark of 11.90 set by Ernie Drown in 1976);  Garrett Forrest, 4th.
4×200 Meter Relay:  3rd (Dodge Stout, Cylas Puchta, Cade Verhage, Iveck Chittenden).
1600 Meter Run:  Jacob Key, Tie 3rd.
4×100 Meter Relay:  2nd (Dustin Kilgore, Dodge Stout, Jacob Key, Iveck Chittenden)
400 Meter Dash:  Dustin Kilgore, 2nd.
800 Meter Run:  Cylas Puchta, 4th.
200 Meter Dash:  Stephen Copeland, 1st (25.33); Dustin Kilgore, 2nd.
4×400 Meter Relay:  2nd (Cade Verhage, Gavin Goss, Josh Johnson, Cylas Puchta).
High Jump:  Stephen Copeland and Caleb Johnson, Tie for 2nd.
Long Jump:  Caleb Johnson, 1st (17′ 0″); Dustin Kilgore, 2nd.
Shot Put:  Iveck Chittenden, 1st (40′ 3″); Dodge Stout, 4th.
Discus Throw:  Stephen Copeland, 3rd; Iveck Chittenden, 4th.
Triple Jump:  Caleb Johnson, 2nd.
Pole Vault:  Jacob Key, 2nd
Team Results:  Ava 155, Strafford 118, Cabool 51, Gainesville 36, Chadwick 29, Hartville 16.